Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Różnice w budowie opon zimowych i letnich są znaczące. Wpływają one na przystosowanie się ogumienia do warunków, panujących na drogach. Zmienianie opon w zależności od sezonu ma więc duży wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Jeśli nie wiesz, jak wyglądają opony letnie i zimowe, to podajemy kilka najważniejszych różnic.

Odmienny bieżnik i guma opon

Opony przeznaczone na sezon zimowy wykonane są z miękkiej gumy. Ma to sprawić, żeby części te pozostały odpowiednio plastyczne nawet podczas dużych mrozów. Z kolei opony letnie stworzone są z twardej gumy, która nie topi się w czasie upałów i może zapewnić oponie najlepszą przyczepność.

Każdy, kogo interesuje motoryzacja, powie Ci też, że opony letnie i zimowe różnią się bieżnikiem. Ogumienie stosowane podczas cieplejszej połowy roku posiada niewielką ilość nacięć oraz szerokie kanały odprowadzające. Opony takie mają duże i gładkie klocki, dzięki czemu stykają się z powierzchnią asfaltu dużą częścią powierzchni. Auto może poruszać się stabilnie. Nie ślizga się też na ewentualnych kałużach.

 

Z kolei opony zimowe mają bieżnik z dużą ilością nacięć i lamel. Kanały odprowadzające są węższe niż w ogumieniu letnim. Mimo to konstrukcja wykonana jest w taki sposób, aby zapewnić odsuwanie śniegu i wody na bok. Ponadto opony te zapewniają lepszą przyczepność w warunkach zimowych.