Klimatyzacja – jak o nią dbać?

Obecnie wiele samochodów wyposażonych jest w klimatyzację. Nie zawsze jednak kierowcy pamiętają o tym, aby o nią odpowiednio zadbać. Brakuje im też często wiedzy na ten temat. Mamy więc dla Ciebie kilka wskazówek, w jaki sposób warto zadbać o swoją klimatyzację w aucie.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że długie niekorzystanie z układu powoduje jego szybsze niszczenie się.

Eksperci radzą, aby uruchamiać klimatyzację nawet w zimie, bowiem jej ponad tygodniowa bezczynność może już wywołać przykre efekty. Olej, który normalnie rozprowadzany jest przez czynnik chłodzący osadzi się wówczas w częściach klimatyzacji i przy kolejnym uruchomieniu sprężarka nie będzie miała zapewnionego dostatecznego smarowania. To oczywiście spowoduje szybsze zużycie układu. Warto więc uruchamiać klimatyzację o każdej porze roku. Należy też od czasu do czasu ją przeczyścić, co można zrobić u mechanika. Sam też możesz sprawić sobie pewne środki do czyszczenia.

 

Kolejna zasada to używanie układu tylko przy zamkniętych oknach. Dobrze jest o tym ciągle przypominać, ponieważ zdarzają się przypadki złego użytkowania. Jeśli chcesz wywietrzyć auto, to zrób to przed uruchomieniem klimatyzacji. Gdy do środka dostanie się powietrze z zewnątrz, zamknij okna i dopiero wtedy uruchom układ chłodzący.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *